ЯК ЗБЕРІГАТИ СПОКІЙ ПІД ЧАС ВІЙНИ?
ЯК ЗБЕРІГАТИ СПОКІЙ ПІД ЧАС ВІЙНИ
Ефективні техніки, доступні кожному
Громадська діячка, яка просуває ідеї гуманізму, практикуюча психологиня, експертка у сфері стосунків та виховання, сертифікована коучка, бізнес-тренерка, новаторка у сфері освіти Марина Романенко розповідає про те, як зберегти душевний баланс під час війни в Україні.
«Це неможливо», — скаже більшість. Проте це дуже потрібно. Спокій — один із наших головних ресурсів під час війни. Адже саме він дає нам змогу адекватно мислити, відрізняти фейки від достовірної інформації, допомагає приймати правильні рішення заради порятунку життя.
Як досягти спокою? Застосувати принцип альпіністів. Коли альпініст висить на скалі, він завжди притримується правила трьох опор. Дві руки та нога. Дві ноги та рука. Рука, нога та стегно. Рука, нога та п’ята точка. Неважливо. Їх (точок) має бути три. Саме так досягається рівновага. Саме три точки опори є шансом втриматися та не зірватися у прірву. Зараз наша головна ціль — зберегти ясний розум та здатність мислити раціонально.
Перша точка опори: навчіться жити з обмеженнями
А обмежене зараз усе: продукти, бензин, можливість вільного пересування, навіть час перебування на вулиці. Вам необхідно порахувати ваші ресурси.
Що є ресурсом? Це, звісно, вода та продукти, медикаменти та побутове приладдя. Проте нематеріальний ресурс не менш важливий: ваша енергія, сили, самопочуття, зв’язок з іншими людьми — абсолютно все!
Друга точка опори: спокій
У британців є вираз: «Зима завжди прийде». Так сталося, що вона вже до нас прийшла. І щоб її пережити, необхідно бути в ресурсі та спокої. Особливо якщо у вас є діти або люди, для яких вам потрібно стати прикладом зібраності, життєлюбства та вміння конструктивно діяти. Тому варто берегти свої внутрішні ресурси.
Не піддавайтеся провокаціям, не підтримуйте сварок між людьми, які вас все одно не почують та не зрозуміють. Не розхитуйте свій емоційний стан. Не віддавайте свої внутрішні сили, не діліться ними з тими, хто вас провокує! Будьте у ресурсі.
Третя точка опори: особистий внутрішній план усередині чужого плану
Людина ламається і здається, коли піддається надмірній паніці. Звичайно, є речі, на які ми не можемо впливати, але у вас має бути свій особистий внутрішній план! Це може бути що завгодно: зібрати сім’ю в одному безпечному місці, виїхати в спокійне місце, якщо це можливо, обклеїти вікна — та що завгодно! Дуже важливо зачепитися за реальність. Адже навіть якщо руйнується ваш світ, у ньому є щось постійне: вкласти дитину спати, приготувати сніданок, обід і вечерю, прочитати малюку на ніч казку і багато інших повсякденних речей. Не відмовляйтеся від них! Якщо ви залишилися вдома або вам вдалося узяти з собою улюблені речі, то нанесіть улюблений парфюм або нафарбуйте губи помадою. Дотримуйтеся режиму. Чіпляйтеся за рутину. У кожного своя реальність, тому вам краще знати, що вибрати для себе. Але саме рутина не дасть вашому мозку створювати «кіпіш». Тримаємося! Ми обов’язково переможемо!
Що робити, якщо починається панічна атака
Звісно, буває страшно. Якщо ви відчуваєте наближення ПА, то вам допоможе дуже проста вправа. Тримайте біля себе звичайний целофановий пакет. Щоб заспокоїтися, починайте дуже швидко та інтенсивно дихати у пакет, ніби намагаєтеся його надути — вдих–видих. Проте не повторюйте довго — може початися запаморочення. Достатньо 20–30 секунд, для дитини — 15. Робіть це усі разом і ви побачите, як швидко вдається зупинити ПА. Як це працює? В нашому організмі збільшується кількість вуглекислого газу, нормалізується газообмін, і нервова система заспокоюється. Немає жодного сенсу плакати — це забирає сили!
Після 20–30 секунд інтенсивного дихання поверніться до ритмічного та спокійного. Глибоко дихати не потрібно — дихайте так, як вам комфортно. Хороша ідея у цей час увімкнути спокійну музику, яка допоможе вам налагодити нормальний ритм дихання.
Є ще одна вправа, яка допоможе позбутися страху. Просто підійміть голову догори так, щоб шия та підборіддя стали прямою лінією. Важливо: підняти догори не очі, а саме голову! Побудьте у такому положенні від 40 секунд до 1,5 хвилини. Неважливо, на що ви дивитеся. Рахуйте лампочки, тріщинки, шукайте неіснуючих павуків або щось своє. Особливо добре це робити разом із дітьми.
Якщо діти ридають, якщо не вдається їх заспокоїти, то їхню увагу можна так само перевести. Просто узяти щось у руки, підняти вгору і створити шум. Наприклад, будь-яку кришку і постукати по ній. Прекрасно для цього підходить напівпорожня пляшка води. Головне — щоб дитина підняла голову вгору. Таким чином можна відволікти і найменших.
Коли вдасться заспокоїтися, обов’язково обніміться. Це все дає вам силу.
Якщо ви, як і раніше, відчуваєте, що тіло переповнене гормонами страху і тривоги, то їх треба утилізувати. Краще за все з цим справиться фізичне навантаження. Присідайте, стрибайте через скакалку, віджимайтеся. Постійте в планці. Якщо не вмієте стояти в планці, то зробіть це кілька разів по пів хвилини. Обов’язково залучайте до вправ дітей. Але пам’ятайте: зараз не час тривалих тренувань! Вони теж забирають сили. І не забувайте обіймати один одного, жартувати, дивитися добрі фільми.